Spotkania, rozmowy, debaty i wymiana doświadczeń w Centrum Konferencyjnym Fabryczna 13 w Krakowie

Podczas IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej eksperci i samorządowcy z całego kraju rozmawiali o wyzwaniach, potrzebach oraz problemach związanych z prowadzeniem polityki rozwojowej naszych małych ojczyzn. Wielokrotnie podkreślano potrzebę równomiernym rozwoju miast i policentryczność. 

Utrzymanie wieloośrodkowości jest najważniejszym wyzwaniem strategicznym dla rozwoju regionalnego zaznaczała na inauguracji Kongresu, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i rozwoju regionalnego. 

Podczas dwóch dni Kongresu samorządowcy, naukowcy oraz przedstawiciele władzy centralnej poruszyli wiele tematów związanych z tworzeniem oraz wdrażaniem polityk miejskich i regionalnych. Liczne spotkania, warsztaty, wywiady i debaty były miejscem, gdzie dzielono się własnymi doświadczeniami oraz przekazywano dobre praktyki.

Nasze doświadczenia na Kongresie prezentowali Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji podczas panelu „Rewitalizacja w kierunku ożywienia gospodarczego”, oraz Marcin Wolniak podczas panelu „Miejscowy plan rewitalizacji krok po kroku”.

Tego typu spotkania pozwalają na szersze spojrzenie na politykę miejską. Można uczyć się zarówno na cudzych sukcesach, jak i na błędach. Co też cenne w takich spotkaniach, to sieciowanie, czyli nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z osobami z innych ośrodków.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Rozwoju Miast i Regionów w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Gospodarz wydarzenia:
Miasto Kraków

Partnerzy strategiczni:
Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich

Partner:
Unia Miasteczek Polskich, Instytut Ochrony Środowiska, Ambasada Szwajcarii w Polsce, Ambasada Francji w Polsce

Partner medialny:
Architektura i Biznes, Serwis Administracyjno-Samorządowy