Rewitalizacja to kompleksowy proces przemian społecznych, ekonomicznych, przestrzennych i technicznych służących wyprowadzeniu ze stanu kryzysowego najbardziej zdegradowanych obszarów. Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji. [Ustawa o rewitalizacji]
Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze prowadzony przez Fundację Dom Pokoju
Podmiot ten od 2008 roku organizuje dyskusję wokół rewitalizacji społeczno – gospodarczej Wrocławia oraz działa na rzecz ochrony dziedzictwa i tożsamości mieszkańców osiedla Nadodrze, animuje lokalne społeczności, pełni rolę doradczą i opiniotwórczą dla projektów podejmowanych przez Gminę Wrocław.
Jeden z elementów programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Projekt polega na realizacji interwencji artystycznych w przestrzeni publicznej Wrocławia — przede wszystkim na podwórkach. Prace artystów powstają we współpracy z mieszkańcami.
Projekt Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, który udowadnia, że wspólnymi siłami można odmienić kawałek miasta. Jest także promocją dobrego designu, który powstaje przy współpracy z użytkownikami. Zakłada nowy sposób myślenia o przestrzeni publicznej, ponieważ w całości opiera się na działaniach oddolnych i konsultacjach. Przestrzeń publiczna traktowana jest jak własność mieszkańców.
Katalog dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej
Tworzenie dobrych warunków jest kluczowe dla ożywienia obszarów zdegradowanych. Pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo ruchu, nie tylko pieszych, na estetykę, czy też na ekonomię lokali usługowo-handlowych zlokalizowanych w centrach miast.
ISE – Inkubator Sąsiedzkiej Energii to znajdujące się na terenie gdańskiego Dolnego Miasta lokalne centrum, które ma wiele zadań. W ramach wsparcia podstawowego ISE oferuje m.in.: porady prawne i zawodowe, współpracę z mieszkańcami, w tym pomoc przy ruszeniu spraw z miejsca, które nurtują mieszkańców, zarówno indywidualnych, jak i tych instytucjonalnych.
W ramach konkursu oferowane są preferencyjne warunki najmu dla 6 lokali ZKZL na Dolnym Łazarzu. W konkursie wybierane są najciekawsze propozycje działań kulturalno – społecznych, a ich pomysłodawcy uzyskają akredytację do podpisania umowy preferencyjnego najmu wybranego lokalu (zwolnienie z czynszu lub obniżenie czynszu). Warunkiem jest, aby proponowana działalność była otwarta na mieszkańców Łazarza i pozytywnie oddziaływała na dzielnicę.
Lokalne Inicjatywy Osiedlowe to projekt zainicjowany przez radnych osiedlowych. Jego założeniem jest wsparcie i zachęcenie mieszkańców do aktywnego tworzenia i uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze społecznym, kształtujące tożsamość danego osiedla. W sposób szczególny konkurs skierowany jest na wsparcie inicjatyw sąsiedzkich oraz wszelkich form aktywności lokalnej. Celem Konkursu jest pozyskanie – w formie wniosków konkursowych – koncepcji (programów, projektów) kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych, społecznych
Celem Konkursu jest pozyskanie – w formie prac konkursowych – koncepcji (programów, projektów) kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych, wzbogacających życie kulturalne i uatrakcyjniających centrum miasta oraz ich realizacja.
Plaże miejskie to projekt adresowany do osób poszukujących odskoczni od miejskiego zgiełku. Na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu otwarte zostaną plaże miejskie – wyposażone w bezpłatne leżaki, hamaki, dostęp do sprzętu sportowego, gastronomii, a także atrakcji wodnych.
- Praktyczny komentarz do Ustawy o rewitalizacji.
- Komentarz do Ustawy o rewitalizacji Instytutu Metropolitalnego.
- Delimitacja krok po kroku. Metoda wyznaczania obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.
- Przepis na rewitalizację – Fundacja PZR.
- Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miast – raport NIK.
- Rewitalizacja miast w Niemczech.
- Ludzie. Przestrzeń. Zmiana. Dobre praktyki w rewitalizacji polskich miast.
- Rewitalizacja podwórek.
- Efekty realizacji programów rewitalizacji.
- Kodeks dobrych praktyk dotyczących funkcjonowania klubokawiarni w przestrzeni m. st. Warszawy.
- Zarządzanie zielenią miejską – raport NIK. Zarządzanie zielenią miejską – prezentacja NIK.
- Społeczna Agencja Najmu – dokument strategiczny.
- Nowa Agenda Miejska.
Publikacje w języku angielskim:
- The Economic Benefits of Sustainable Streets – Ekonomiczne korzyści z tworzenia zrównoważonych ulic.
- Sustainable streets: 2013 and beyond – Zrównoważone ulice.
- Street Design Manual – Instrukcja obsługi jak projektować ulice.
- A Mayor’s Guide to Public Life – Życie publiczne.
- Planning by doing – Planować przez działanie.
- Public Life Diversity Toolkit.
- Crossing the Street.