Spacerowniki kaliskie – śladami Miszczyka

Zygmunt Miszczyk był projektantem malarzem i grafikiem. Projektował m.in. wnętrza, stoiska, wzory firanek, plakaty i medale. Tworzył też rzeźby. W latach powojennych Zygmunt Miszczyk, prof. Andrzej Niekrasz oraz Władysław Kościelniak budowali artystyczno-plastyczne środowisko późnego modernizmu Kalisza. W sobotę 24 września odbył się spacer śladami artysty Zygmunta Miszczyka, który poprowadziła Anna Tabaka.

Zygmunt Miszczyk – artysta samouk

Urodzony w 1910 roku w Miechowie Zygmunt Miszczyk pomimo odkrytego już w latach szkolnych talentu plastycznego nie mógł sobie pozwolić na kształcenie w kierunku artystycznym. Mniej zamożna rodzina artysty posłała go do Szkoły Podchorążych Piechoty w Wilnie. W 1939 roku jako dowódca kompanii IV Pułku Piechoty bronił Warszawy. Po zdobyciu stolicy przez Niemców trafił do oflagu. W niewoli uczył się rysunku u dwóch plastyków. Pierwszym z nich był Zygmunt Karolak, nauczyciel rysunku w gimnazjum w Kaliszu, a drugim Leon Michalski, student warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obaj panowie zostali później wykładowcami na wyższych uczelniach, pierwszy w Gdańsku, a drugi w Warszawie. Zygmunt Miszczyk po wojnie przez rok uczył się w studium przy Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Katowicach. Po powrocie do Kalisza pracował w Kaliskim Przedsiębiorstwie Budowlanym, następnie przez kilka lat w „koronkach”, późniejszym zakładzie Haft, gdzie projektował wzory firan. Później pracował w zakładzie Runotex w dziale rachunkowym.

Swoją sztukę rozwijał, śledząc życie artystyczne w kraju i na świecie. Swoje prace pokazywał na najważniejszych w Polsce imprezach: Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie i Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W 1976 r. został prezesem kaliskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ocalałe i utracone dzieła Miszczyka

Do dzisiaj przetrwały tylko niektóre z dzieł Zygmunta Miszczyka:

  1. Trzy obrazy na płótnie, cztery kompozycje abstrakcyjne na desce (wspólnie z Nadrzejem Niekraszem) oraz wielometrowa kompozycja na ścianie na terenie Fabryki Wyrobów Runowych Runotex S.A., ul. Jana Długosza 11.
  2. Sgraffito przy al. Wojska Polskiego 115, dawniej mur Runoteksu, praca z 1978 r. zachowana we fragmencie (część muru wyburzono).
  3. Sgraffito na ścianie Kaliskich Zakładów Garbarskich Kalskór S.A., ul. Majkowska 17.
  4. Mozaika na ścianie zakładu WSK „PZL-Kalisz” przy ul. Częstochowskiej 140.
  5. Mozaika na nagrobku rodziny Hertz, cmentarz Tyniecki, ul. Łódzka (sektor 4 Z, grób nr 60, drugi rząd).
  6. Niepoliczone/rozproszone prace malarskie zdobiące ściany urzędów, zakładów, szkół na terenie miasta i dawnego województwa kaliskiego. M.in. obrazy w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, ul. Legionów 6.
  7. Zygmunt Miszczyk stworzył też funkcjonujące do dziś logo Winiar.

Duża część prac kaliskiego artysty została bezpowrotnie utracona. Nie ma już niebieskiej mozaiki ze ściany dawnego kina Oaza, nie ma zaprojektowanego przez Miszczyka wnętrza kina Oaza i Kosmos, zniknęło także sgrafitto ze ściany budynku NOT-u przy ul. Zacisze 2 (ściana od ul. Ułańskiej).

Zygmunt Miszczyk mieszkał i tworzył w niewielkim, dwupokojowym mieszkaniu w bloku przy ul. Ułańskiej 5. Zmarł w 1988 roku i został pochowany na Cmentarzu Tynieckim obok swojej żony Teodory. Na nagrobku widnieje autorska mozaika: krzyż z postacią Chrystusa wykonany z elementów w kolorze kobaltowym, zielonym i brązowym.

Spacer śladami Miszczyka prowadziła Anna Tabaka to historyczka sztuki, kuratorka działu historii Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, członkini Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, kuratorka wystaw, autorka publikacji popularno-naukowych i naukowych, w tym felietonów, albumów, biogramów, recenzji i omówień życia kulturalno-artystycznego.

Projekt „Spacerowniki kaliskie” realizowany jest przez Stowarzyszenie Multi.Art. Realizacja projektu została dofinansowana w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa oraz współfinansowana z budżetu Miasta Kalisz.

Tekst powstał na podstawie opowieści Anny Tabaki.