Podwórkowa Kultura w toku!

Projekt „Podwórkowa Kultura” prowadzony w partnerstwie przez Fundację Animacji Społeczno Kulturalnej Kwadratura, Biuro Rewitalizacji Urzędu Miejskiego oraz Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych jest już na półmetku. W projekcie biorą udział mieszkańcy kamienic skupionych wokół 6 podwórek:

  • W. Jabłkowskiego 16
  • K. Pułaskiego 7
  • Dobrzecka 11
  • Piskorzewska 14
  • Targowa 24
  • Śródmiejska 19

Z mieszkańcami kamienic przeprowadzono ankiety dot. potrzeb związanych z zagospodarowaniem podwórek. Kolejnym krokiem były spotkania z mieszkańcami w przestrzeni podwórek, gdzie skupiono się na konkretnych potrzebach i planowaniu zmian, które nastąpią w ramach projektu. Głównymi potrzebami mieszkańców było wprowadzenie zieleni na podwórka oraz miejsc do zabawy dla dzieci. Ważnymi problemami było także zachowanie porządku oraz bezpieczeństwa.

W ramach projektu odbywają się także spotkania pod nazwą Podwórkowy Artysta, w ramach których zarówno dzieci jak i dorośli mają możliwość obejrzeć spektakl „Alicja w krainie czarów” oraz wziąć udział w warsztatach cyrkowych. Spotkania te służą wprowadzeniu artystów na podwórka, integrację mieszkańców oraz pokazanie możliwości alternatywnego spędzania czasu wolnego.

Podwórkowy Ogród to z kolei odpowiedź na potrzeby mieszkańców dot. zadbania o zieleń w przestrzeni podwórek. Wspólnie z mieszkańcami powstają ogródki, które urozmaicają przestrzeń podwórek i sprawiają, że staje się ona przyjazna, dzięki czemu mieszkańcy, w tym dzieci, chętniej będą z niej korzystać.

We wrześniu zaplanowano Podwórkowe galerie, w ramach których dzieci zaprezentują prace plastyczne pn. „Moje wymarzone podwórko” oraz wspólnie z mieszkańcami podsumowane zostaną działania zrealizowane w ramach projektu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Kalisza.
Print Friendly, PDF & Email