Uczelnia otwarta – zapraszamy na wykład!

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Koło Astronomiczne Malapert, Astro Arena i Miasto Kalisz zapraszają na wykład otwarty pt.: „Gdzie jest Pluton? Największa planeta karłowata Układu Słonecznego”.

Zapraszamy w czwartek, 22 listopada na godz. 17:00 do Sali Błękitnej Collegium Novum PWSZ przy ul. Nowy Świat 4. Wykład przygotowany jest w formie prezentacji angażującej. Odbiorcami tego rodzaju prelekcji są zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla młodszych widzów przygotowaliśmy widowiskowe eksperymenty fizyczne, a dla starszych astronomiczne fakty i mity o Plutonie. Jak zawsze na naszych spotkaniach każdy ma możliwość zadania dowolnego pytania z zakresu astronomii. W trakcie wykładu zaprosimy widzów na krótki quiz z nagrodami.

Angażująca prezentacja na temat Plutona została przygotowana przez członków Koła Astronomicznego Malapert:
1. Radosław Pior – promotor astronomii – zaprezentuje „Wstęp do Plutona”, czyli historię odkryć planety i jej otoczenia, które umiejętnie połączy z kulturą popularną.
2. Damian Kowalski – animator astronomii – przedstawi misję kosmiczną New Horizons, która była jedyną misją sondy planetarnej w kierunku Plutona, a obecnie zmierza ku obiektom transplutonowym.
3. Kacper Kowalski, Jakub Kwinta i Piotr Tokarczyk – uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika – zaprezentują fakty i mity o Plutonie w dynamicznej formie połączonej z widowiskowymi eksperymentami i sesją krótkich pytań.

Kolejne części angażującego wykładu będą przeplatane krótkimi pokazami fizycznymi ukierunkowanymi na młodszych widzów.

Wykład jest częścią obchodów 5. rocznicy istnienia Koła Astronomicznego, które aktywnie działa w Kaliszu organizując regularne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Członkowie Koła Malapert organizują publiczne obserwacje nieba, wycieczki i wyprawy astronomiczne oraz uczestniczą w ogólnopolskich konkursach z zakresu astronomii. Dzięki współpracy z akademickimi i miłośniczymi grupami astronomów mamy zawsze najświeższe informacje ze świata i Wszechświata.

Wydarzenie wpisuje się w kalendarz wykładów otwartych, przeznaczonych dla mieszkańców Kalisza, wpisanych do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kalisza jako działanie społeczne.