Pożegnanie [*] [*] [*]

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. dotarła do nas wiadomość o śmierci Arkadiusza Pacholskiego, historyka, dziennikarza, eseisty, ale przede wszystkim wieloletniego aktywisty walczącego o bardziej ekologiczny, nowoczesny, zielony i piękny Kalisz.

Arek był propagatorem jazdy na rowerze. Współtworzył Stowarzyszenie „Rowerem do Nowoczesności”. Brał udział w wielu projektach miejskich związanych m.in. komunikacją miejską. Miał ogromny udział w tym, że w Kaliszu zwrócono większą uwagę na zagadnienia związane z infrastrukturą pieszą i rowerową. Dla nas najbardziej pozostanie w pamięci jako inicjator i współtwórca istotnego dla Kalisza i jego mieszkańców dokumentu pt. „Standardy dla projektantów, wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych.”

Arek był też animatorem kultury i założycielem Stowarzyszenia Kalisz Literacki, które przez lata organizowało w naszym mieście spotkania z pisarzami. W ostatnich latach związany był z Miejską Biblioteką Publiczną imienia Adama Asnyka. Był też twórcą akcji dowożenia przez bibliotekarzy książek starszym i schorowanym czytelnikom, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie korzystać ze zbiorów bibliotecznych.

Był autorem nagradzanych książek, takich jak: „Pochwała stworzenia. Eseje i gawędy”, „Widok z okna na strychu. Eseje i gawędy wtóre”, „Brulion paryski” czy „Niemra”. 

Dla nas Arek był po prostu kolegą z „branży”. Miał podobne spojrzenie na miasto, jego potrzeby i problemy. Często wpadał do naszego biura w ratuszu, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i zapytać co my myślimy na dany temat. Może czasami był bardziej radykalny, ale w dużej mierze jego przemyślenia były trafne i trudno się było z nimi nie zgodzić. Będzie nam brakowało jego mądrych i celnych spostrzeżeń…

Żegnaj Arku [*] [*] [*]

* Zdjęcia z archiwum FB Stowarzyszenia Rowerem do Nowoczesności.