Wizyta studyjna z Kujawsko-Pomorskiego

W piątek 24 czerwca 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć w Kaliszu przedstawicieli miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego. Samorządowcy przybyli do nas, aby zapoznać się z efektami kaliskiego procesu rewitalizacji.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej wizyty samorządowców z województwa opolskiego i tym razem poprowadziliśmy gości śladami naszych przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Byliśmy we wszystkich trzech placówkach tworzących Centrum Aktywności Mieszkańców. Zarówno Akcelerator Kultury, jaki i Dom Sąsiedzki oraz Centrum Organizacji Pozarządowych wzbudziły duże zainteresowanie naszych gości. Ciekawiły ich zarówno zaadoptowane na te cele wnętrza, jak i zakres działań, które są tam prowadzone. Administratorzy placówek odpowiadali na szereg dociekliwych pytań.

Goście z Kujawsko – Pomorskiego mieli tez okazję przespacerować się zmodernizowanymi ulicami Śródmiejską, Zamkową, Piskorzewską i Piekarską oraz Plantami Miejskimi, na temat których usłyszeliśmy wiele pozytywnych opinii. Samorządowcy mogli też obejrzeć odnowione kamienice, które sukcesywnie remontuje Miasto oraz prywatni właściciele, zarówno ci korzystający z dotacji miejskich, jak i ci modernizujący we własnym zakresie.

W ramach wizyty podzieliliśmy się też naszymi doświadczeniami dotyczącymi udzielania dotacji w Specjalnej Strefie Rewitalizacji, czy też procesu tworzenia Miejscowego planu rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze. W tych dziedzinach jesteśmy prekursorami wśród polskich samorządów.

Na koniec goście mogli zapoznać się z historią Kalisza dzięki wystawie multimedialnej w budynku ratusza. Samorządowcy spędzili noc w hotelu Hampton by Hilton, gdzie mogli podziwiać modernizację pofabrycznych budynków, w której powstał kompleks hotelowo-biznesowo-kulturalny Calisia One.