Śródmiejskie muzea i ekspozycje

Noc Muzeów to dobra okazja, aby przypomnieć sobie o śródmiejskich placówkach, gdzie gromadzone są zbiory i tworzone ekspozycje poszerzające atrakcyjność tego obszaru:

1. Ekspozycja multimedialna w ratuszu – ekspozycja poświęcona jest dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu. Trasa zwiedzanie wiedzie przez pomieszczenia piwnic ratuszowych, korytarz trzeciego piętra przed wejściem na wieżę oraz na kondygnacjach wieży ratuszowej oraz taras widokowy.

2. Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta w Baszcie Dorotce – w Centrum zapoznać się można zarówno z najnowszymi ustaleniami naukowymi archeologów i historyków, jak i z legendami i baśniami związanymi z Kaliszem.

3. Skarbiec przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa – w Skarbcu dostępna jest wystawa sztuki sakralnej, przygotowana ze zbiorów zgromadzonego przez stulecia wyposażenia kolegiaty. Udostępnione zabytki to wybrane dzieła malarstwa, rzeźby, złotnictwa, szaty liturgiczne, a także XVI-wieczny rękopis kodeksu kantora.

4. Były zakład karny przy ul. Łódzkiej – w budynku można zwiedzać oryginalne pomieszczenia, w których w latach 1846 –2015 funkcjonował zakład karny typu zamkniętego, przeznaczony dla mężczyzn.

5. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej – Zasoby muzeum podzielone są na część poświęconą badaniom archeologicznym okolicznych terenów, cześć etnograficzną , cześć historyczną, dział sztuki oraz dział gromadzący wydawnictwa związane z regionem kaliskim. W muzeum prezentowane są też wystawy czasowe.

6. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina – galeria sztuki współczesnej prezentująca zarówno zbiory własne, jak i wystawy czasowe poświęcone pracom artystów związanych ze sztuką współczesną.

7. Zabytkowa Sala Rycerska w Starostwie Powiatowym – sala promocyjna powiatu kaliskiego i miasta Kalisza. W pomieszczeniach znajduje się stała wystawa pn.: „Ornaty papieskie na tle zabytkowych szat liturgicznych”.  

8. Muzeum im. G. J. Osiakowskich – w muzealnych salach wystawowych znajdują się eksponaty i pamiątki związane z Kaliszem i jego mieszkańcami.

Kaliska Noc Muzeów 13 maja 2023 roku.

Print Friendly, PDF & Email