Architektour 2019 w Kaliszu

Miasto Kalisz wspólnie z Fundacją „Na Dużą Skalę” zorganizują w maju warsztaty studenckie Architektour 2019. W dniach 9-15 maja 2019 roku w Kaliszu pracować będzie 120 studentów architektury z polskich uczelni. Zostaną oni podzieleni na grupy, które zajmą się opracowaniem koncepcji zagospodarowania pięciu obszarów Kalisza.

Szczególnie istotna dla warsztatów jest dobra współpraca z lokalnymi władzami, które wskazują konkretne problemy, z którymi mogą zmierzyć się studenci. To nie są działania wirtualne, oderwane od rzeczywistości, tylko konkretne problemy w konkretnych miejscach. Uczestnicy warsztatów będą mogli wspólnie nad nimi pracować, jednocześnie integrując się przy tworzeniu poszczególnych koncepcji.

Jacek Maleszka, prezes zarządu Fundacji „Na Dużą Skalę”

Podczas sześciodniowego pobytu w Kaliszu, studenci swoje prace przygotowywać będą w ratuszu. Na miejsce ich prezentacji i podsumowania warsztatów wybrano aulę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM.

Poprosimy studentów o zmierzenie się z kilkoma problematycznymi obszarami w naszym mieście. Liczę na to, że ci młodzi ludzie, będący teraz w chyba najbardziej twórczym okresie, a jednocześnie nie są osobami bezpośrednio związanymi z Kaliszem i mają na niego świeże spojrzenie, zaproponują kilka ciekawych rozwiązań, które my będziemy w stanie wcielić w życie.

Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza

Jednym z obszarów, którymi zajmować się będą uczestnicy warsztatów będzie rejon ulic Jabłkowskiego – Podgórze, na który sporządzany jest Miejscowy Plan Rewitalizacji. Studenci przygotują koncepcje, które będą głosem w dyskusji na temat przyszłego wyglądu tego obszaru.

Oprócz studentów, podczas Architektour 2019 nasze miasto odwiedzą doświadczeni na polu architektury tutorzy, którzy będą pełnić merytoryczną opiekę nad tworzeniem poszczególnych koncepcji. Są nimi m.in. Aleksander Dynarek – malarz, rysownik i asystent w pracowni komputerowego wspomagania projektowania na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej ASP, Oskar Grąbczewski – prowadzi pracownię Grąbczewscy Architekci, jest laureatem ponad 50 nagród i wyróżnień w przeglądach architektonicznych oraz Aleksander Krajewski – architekt, współzałożyciel Fundacji Napraw Sobie Miasto, członek zarządu katowickiego oddziału SARP, od lat zaangażowany w poprawę jakości życia poprzez rewitalizację, partycypację i zrównoważony transport.

Warsztaty to także wiele wydarzeń, w których wziąć mogą udział sami mieszkańcy Kalisza. W ramach Architektour 2019 planowane są otwarte wykłady i debaty na temat przestrzeni miejskiej. Do udziału w projekcie zaproszono także firmy, które są szczególnie istotne dla rozwoju przeznaczonych do opracowania obszarów czyli Colian Holding S.A., Teknia Automotiv i Wistil Spółka Akcyjna.

Print Friendly, PDF & Email